27 Kasım 2011 Pazar

Dedemin İnsanları - Yüreğinize Sağlık...

Tamamen tesadüf sonucu haberdar oldum filmin varlığından ve konusunu okuyup fragmanı seyredince de hemen aldım biletleri. Çekimi, hikayenin akıcılığı ve pek tabi oyuncularıyla bence çok güzel bir film olmuş "Dedemin İnsanları"...
Hikayesi şöyle;

Ozan, Ege'de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Girit göçmeni dedesi Mehmet Bey nedeniyle arkadaşları onunla "gavur" diye alay etmektedir. Yalnız kalmaktan korkan Ozan, başta dedesi olmak üzere ailesine kızar "Biz Türküz." diyerek onlara kafa tutar.


Ozan'ın dedesi Mehmet Bey, kasaba eşrafından, saygın bir adamdır. Kasaba halkına kol kanat gerer, sorunlarıyla ilgilenip, onlara yardım eder. Hoşgörürsüyle bilinen Mehmet Bey torununun bu durumundan dolayı üzülmekte ve endişe duymaktadır. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken, ailesi zorla topraklarından kopartılmış, mübadeleyle Girit'ten göçmüşlerdir. Mehmet Bey'in en büyük arzusu ölmeden evvel doğduğu toprakları görebilmektir. Bu özlemle sık sık içinde mektuplar olan şişeleri Ege'nin mavi sularına bırakmaktadır.


DEDEMİN İNSANLARI, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere, bir defa daha ama bu kez farklı bir yerden bakacaksınız.

Bana aynı zamanda kendi dedemi ve onunla olan geçen çocukluk yıllarını hatırlattı. Biz de dedemle birlikte denize gider ve bütün yazı beraber geçirirdik... Filmi izlerken farkettim de ben dedemi ne kadar çok özlemişim... Nur içinde yat dedeciğim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder